15.06.2017Z. KovačičováPřečteno: 2281x

Čtvrťáci na výletě v Keltském archeoparku

Školní výlet tříd 4. A a 4. B byl opět naplánován po vlastivědné ose.

Tentokrát se děti mohly setkat s opravdovými Kelty a jejich řemeslným umem v Keltském archeoparku v Nasavrkách. Čekal nás čtyřhodinový výukový program nazvaný Cesta kovů, ve kterém se děti seznámily se zpracováním kovů, různými technikami, samy si v kovárně zkusily odlévat cín do formiček a pomáhaly při ražbě mincí, které si na památku odnesly domů. Vyráběli jsme různé drátěné ozdoby a ze včelího vosku jsme zkoušeli vytvarovat model keltského šperku. Šikovní žáci si zkusili i vyrývat do měkké opuky formu, která pak byla použita ke skutečné výrobě keltského šperku. Konečně jsme na vlastní oči viděli, co to je dmýchání a sami jsme si to i vyzkoušeli.
Nechyběla samozřejmě prohlídka keltské vesnice, návštěva několika polozemnic, vyhlídka z keltské brány na valech - vše se zajímavým výkladem o životě našich předků. Závěrem si děti i zastřílely z luku a vrhaly kopí.
Výlet byl velmi neobvyklý a poučný a stal se dalším střípkem do mozaiky naší historické vlastivědy.