23.04.2015Jana ŠindelářováPřečteno: 1650x

Ekologický seminář na vycházce

Žáci semináře ekologická výchova prošli naučnou stezku kolem prachovického lomu a seznámili se s historií Vápenného Podola.

Psal se den 21.4. a žáci 6. tříd se vydali na geologickou vycházku. Ráno jsme se 1. vyučovací hodinu učili. Pak to teprve přišlo. Měli jsme jít na vycházku místo učení. V 9:02 odjížděl autobus do Prachovic a z Prachovic jsme šli krásnou lesní cestou, kde byla i naučná stezka kolem prachovického lomu. Při každém zastavení jsme vyplňovali pracovní list. Na konci naučné stezky nás čekal pan starosta obce Vápenný Podol Jan Motl, který nám řekl něco o historii Vápenného Podola a hlavně o historii těžby vápence. Od pana starosty jsme se dozvěděli hodně zajímavých a nových věcí. Už víme, že z podolského vápence je postaveno mausoleum Leopolda II. ve Vídni  nebo že je z něj vyroben oltář sv. Salvátora v Chrudimi. Těžbou vápence byl také ovlivněn pramen sv. Václava, který vyvěral u budov bývalých lázní. Lázeňství bylo ve Vápenném Podole zrušeno  v době války. Ve Vápenném Podole se zachovala kulturní památka – šachtová vápenná pec z 2. poloviny 19. století.  Beseda s panem starostou byla zakončena historií osady Boukalka, která zanikla kvůli těžbě vápence.

Tato vycházka se snad všem líbila.

Miroslav Doležal, 6.C