Základní škola Heřmanův Městec

Exkurze do Ležáků

zakladni skola hermanuv mestec

K výročí osvobození se dvě páté třídy 5.A a 5.B zúčastnily exkurze do Ležáků a tím si připomněly vlastivědné učivo z 1. pololetí. Exkurzi si navíc zpestřily procházkou na rozhlednu Báru a protažením v lesní tělocvičně.

Dne 7.5.2013 jsme jeli na exkurzi do Ležáků. Cesta netrvala dlouho a těšili jsme se. Počasí nám docela přálo, ale bylo zataženo a teplo. Když jsme přijeli, nasvačili jsme se a šli do muzea. Paní průvodkyně nám rozdala papíry s úkoly, my chodili po muzeu a vše jsme si při hledání odpovědí na naše otázky prohlédli. V muzeu byla zástěra, kterou měla na sobě jedna popravená dívka a vysílačka Libuše, která byla ukrytá v lomu Hluboká a fotky všech popravených lidí a mnoho dalšího. Paní průvodkyně nám pustila dokument, který trval asi 10 minut. Byl hodně smutný, ale hodně jsme se poučili. Pak jsme společně s paní průvodkyní šli ven z muzea a prohlíželi jsme si hranice domů a různé hrobodomy… Na pietním území jsme byli smutní a nedokázali jsme si vysvětlit, proč Němci zabili i děti, které za nic nemohly i těhotnou ženu. Když jsme si vše prohlédli, jeli jsme do Slatiňan. Pěšky jsme došli na Kočičí hrádek a na rozhlednu Báru, Tam jsme se zdrželi docela dlouho, bylo tam hezky. Cestou k autobusu jsme se stavili ve „venkovní tělocvičně“, kde jsme si zacvičili na různých hrazdách…Pak jsme jeli zpět k naší škole a poté domů. Výlet se mi líbil a myslím, že i spolužákům z naší třídy 5.B a vedlejší třídy 5.A .
Naše pocity z Ležáků: Většina dětí má zvláštní pocity. Přijde nám to velmi kruté a nespravedlivé. Jsme rádi, v jaké době žijeme.