Základní škola Heřmanův Městec

Heřmanoměstecký poklad aneb výtvarná výchova v Galerii Cyrany

zakladni skola hermanuv mestec

Jednu listopadovou středu navštívili žáci 5. A další z historických památek našeho města - Galerii Cyrany sídlící v bývalé židovské škole.

Tentokráte jsme v rámci výtvarné výchovy přišli obdivovat unikátní a velmi ceněnou sbírku obrazů, kterou našemu městu darovali manželé Horákovi. Děti byly předem poučeny nejen o tom, jak se v galerii chovat (téměř všechny tam byly poprvé), ale dostaly i úkoly k plnění - např. všimnout si obrazů, které v podobě plakátů zdobily nástěnku naší třídy nebo najít jména malířů spjatých s ilustracemi dětských knížek. Třetí úkol zabral dětem nejvíce času - z více než 300 uměleckých děl musely vybrat ta, které na ně nejvíce zapůsobila, zapsat autory a vymyslet jim názvy. 
V galerii jsme strávili více než hodinu a byla jsem velmi mile překvapena, s jakým zaujetím a nadšením děti procházely místnost po místnosti, díla si dlouho a pečlivě prohlížely, diskutovaly nad jejich obsahem, přemýšlely o jejich smyslu a hledaly, co je v nich ukryto. Společně jsme objevili spoustu zajímavých souvislostí a hlavně se nám otevřel prostor k rozvíjení nekonečné dětské fantazie. 
Ve škole si žáci měli jeden zapamatovaný obraz načrtnout - tzv. parafrázovat. Ve snu bych nevěřila, že díla Komárka,  Ščigola, Ščerbakova, Čapka, Špály, Vokolka, Sigmunda a dalších malířů mohou na děti takto zapůsobit.
Objevili jsme nečekaný poklad nejen v Heřmanově Městci, ale i v sobě samých.