Základní škola Heřmanův Městec

Na jeden den pračlověkem

zakladni skola hermanuv mestec

Šest pravěkých tlup se v pondělí sešlo kolem ohně ve 4. B, aby změřily své síly v pravěkých soutěžích a disciplínách, inspirováni společnou četbou Lovců mamutů. 

Mach a Šebestová v době ledové jako úvodní přivítání, představování tlup, tanec pravěkých žen kolem ohně s rytmickým doprovodem, lov na mamuta a jinou zvěř spojený s posunky a skřeky, soutěže ve střelbě z luku, v malování na obličej. Abychom si jenom nehráli, nechyběla pravěká matematika ani čeština. Početní pyramidy nám prozradily, kolik vážil a měřil mamut, pravěkou slovní zásobu jsme využili na vymýšlení veršů nebo  hádání pravěkých slov ve hře Kufr. V textech o pravěkých obydlích jsme vyhledávali vlastní jména a  řadili podstatná jména ke vzorům. Sestavovali jsme obrázkovou osnovu a tvořili vyprávění ze života lovce. Nejvíce bodů nasbírala tlupa pračlověka Lejlana,  ale odměněni nakonec byli všichni pračlověci.
Odpolední výuka byla věnována jeskynním kresbám na balicí papír a modelování zvířat, nádob či Věstonických Venuší. 
Na projekt jsme se připravovali  nejen pečlivým výběrem úžasných kostýmů, ale i vlastnoruční výrobou náhrdelníků z kostí a klů, který jsme vytvořili z těsta a upekli ve třídě v mikrovlnce. Vydařené masky zvířat z kartónu včetně mamutů posloužily při lovecké scénce a jako terče při střelbě.
 
"Z mamuta je kůže, sekera je z kamene, do zítřka jistě přežijeme!"  (Vlčík, Žabka, Lula, Čaka čaka")
 
Mgr. Zuzana Kovačičová