26.01.2015Ivana DvořáčkováPřečteno: 4270x

Tři oříšky – aneb veverka na cestě kolem světa

Pro všechny páťáky, kteří si rádi hrají, soutěží a nebojí se přemýšlet, pořádají učitelé matematiky 2. stupně soutěž „Tři oříšky – aneb veverka na cestě kolem světa“.

Soutěž navazuje na loňský ročník, kdy se z 87 žáků tehdejšího 5. ročníku, zapojilo a řešilo aspoň některé úkoly 60 žáků. První kolo již proběhlo, ale zapojit se děti mohou kdykoliv. Vyhodnocení proběhne na konci května, kdy budou odměněni nejlepší řešitelé. Soutěž má podpořit nábor žáků do volitelného semináře „Čísel se nebojíme“ a ukázat, že i matematika je hravá a zábavná.

V druhém kole se zastavíme v Římě, kde na nás čekají třeba i římské číslice. Zkuste si s námi vyřešit jeden úkol tohoto kola:

Právě si prohlížíš Koloseum, kde je latinský nápis, ve kterém jsou některá písmena o něco větší než ostatní. Jsou to ,,tajné zápisy“ letopočtu, kdy se zde odehrála jedna z největších gladiátorských bitev. Když si tato písmena vypíšeš jako římské číslice a jejich hodnoty sečteš, dostaneš letopočet.

PRO DEI HONORE ET S. ANNAE

PATROCINIO

RENOVATA ET MAIOR FACTA

O jaký letopočet se jedná?