28.02.2019Hana DostálováPřečteno: 2381x

Už vím, co piju aneb cukr v oblíbených nápojích.

Řada žáků si často a ráda přinese do školy na svačinu slazenou limonádu. Čím větší balení, tím lépe. Proto jsme se v rámci výchovy ke zdraví rozhodli v 7. D zjistit, kolik zbytečného cukru a jiných chemických látek touto svačinkou přijmeme a jaké to může mít následky.

A co jsme se dozvěděli?

Ondra + Vilda + Matouš + Lukáš (zkoumali tři oblíbené nápoje – Kofolu, Pepsi a Coca Colu)

„Doporučená denní dávka cukru je 60 g = 15 kostek cukru. Této denní hranice dosáhneme vypitím 800 ml Kofoly, 500 ml Pepsi nebo Coca-Coly. Pokud pijeme tyto nápoje pravidelně v nadměrném množství, jsme ohroženi měknutím kostí, cukrovkou, zkažeností zubů, hyperaktivitou. Všechny tyto nápoje ale pomáhají od svědění při poštípání hmyzem, zbaví rez nářadí a lze je použít na zbavení kamence ve varné konvici.“

Eliška+Barča+Kačka

„Cukry se dělí na rafinované (pro tělo nebezpečné) a přírodně se vyskytující (důležité pro fungování těla, např. mozku). Bezpečná dávka rafinovaného cukru je 5 kostek = 25 g denně. Nápoje obsahují také nebezpečná syntetická barviva, u dětí mohou vyvolat i ADHD.“

Adéla

„Většina lidí si myslí, že minerálky nejsou zdraví škodlivé. Maximální denní dávka cukru je 40 – 50 g a např. minerálka Ondrášovka grapefruit má v 1,5 l 69 g cukru. Takže je to o 19 g více než je zdravé.“

Sára+Šárka+Viky+Jáchym

„Následky nadměrné konzumace cukru (více jak 300 g denně) jsou: Zubní kaz, nadváha a obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, přetěžování kardiovaskulárního systému, negativní ovlivnění mozkového zdraví, vliv na náladu.“

Adam+Kuba+Matěj+Tomáš Dodali úvodní fotografii.

Hana Dostálová a žáci 7.

Poslední ČLÁNKY ZŠ