Základní škola Heřmanův Městec

Výlet do Království železnic

zakladni skola hermanuv mestec

V úterý 15. prosince vycestovala 7.C na výlet do předvánoční Prahy.

Kromě prohlídky nádherně vyzdobeného centra byla naším cílem návštěva Království železnic. Je to jedno z největších modelových kolejišť v Evropě. Najdeme zde zmenšeniny reálných hlavních železničních uzlů České republiky. Modely jezdí, svítí, pravidelně se střídá denní i noční cyklus. Dokonce jsou některé modely uzpůsobeny tak, že je lze ovládat – např. padající strom, zobající slepice… Největší zájem žáků byl o vyzkoušení modelu tramvaje, do kterého se dalo vlézt jako pasažéři nebo z kabiny ovládat světla i otevírání dveří. Království železnic zcela jistě nadchne návštěvníky všech věkových skupin.

V rámci Království jsme si prohlédli model Prahy v měřítku 1:1000 na ploše 11 x 10,5m, které zobrazuje město na konci 20.stol. Model je doplněn o interaktivní obrazovky, kde si můžeme zvolit, zda chceme „rozsvítit“ např. významné budovy, muzea, parky, trasy metra…

Bez zajímavosti nebyl ani papírový ručně malovaný model Prahy ze 30. let 19. stol., který obsahuje více než 3200 budov historického jádra.

Předvánoční výlet se všem moc líbil.