07.01.2014J.ŠindelářováPřečteno: 1398x

Cesta kolem světa

Na cestě kolem světa spolupracovali žáci ekologické výchovy v sedmých třídách a žáci 9.C.

Žáci ekologické výchovy se vydali na cestu kolem světa. Při plnění úkolu v projektu Recyklohraní měli vytvořit leteckou mapu, která by znázorňovala cestu surovin potřebných pro výrobu počítače. Zjistili, z kterých prvků je počítač vyroben, vyhledali místa těžby těchto prvků a následně do mapy „vyšili“ leteckou trasu z místa těžby do České republiky. Při svém cestování se dostali do Mexika, kde se těží stříbro, z Austrálie dovezli hliník a z Barmy cín. Procestovali opravdu celý svět, jak je vidět z mapy.

Deváťáci se ujali práce matematické. Vypočítali, že 60 W žárovka by svítila skoro dva roky, pokud by spotřebovávala jen energii ušetřenou při recyklaci 10 kusů starých notebooků, osobní automobil by ujel 222 km, pokud by ho poháněl benzín vyrobený z ropy ušetřené díky recyklaci 10 kusů starých notebooků a čtyřčlenná rodina by se osprchovala 13 krát, pokud by ke sprchování používala vodu ušetřenou díky recyklaci 10 kusů starých notebooků.

Úkol byl velice zajímavý a žáci si při něm uvědomili potřebu recyklace starých elektrospotřebičů.