10.12.2019R. HeřmanskáPřečteno: 1299x

Mikulášská nadílka

Je již několikaletou tradicí, že se deváťáci 5.12. převléknou do kostýmů andělů, čertů a Mikuláše a navštíví třídy na 1. stupni.

Tato akce je velmi atraktivní, demokratickým hlasováním byla letos na Žákovské radě zvolena 9.B.

Vlídný Mikuláš, krásní andělé, kteří utěšovali vystrašené děti kvůli strašidelným čertům, postupně navštívili všechny nižší ročníky. Mikuláš ve své knize hříchů vyčetl, že si děti někdy při vyučování baví a nedávají pozor, že nejedí v jídelně polévku nebo že jsou někdy moc hlučné. Bylo milé, že žáčci slibovali, že se polepší a zazpívali návštěvě připravené písničky. Díky příspěvku SRPŠ byly nakoupeny sladkosti a drobné dárky, kterými Mikuláš s anděly děti obdarovali. Jen pro doplnění, tato tradice má kořeny přibližně v desátém století. Vznikla při chlapeckých biskupských hrách, které se držely v Porýní na klášterních školách. Při hrách jeden ze žáků nesl berlu, kterou přebíral funkci představeného kláštera a po jeden den v roce v zastoupení svatého Mikuláše byl pánem školy. Ve třináctém století byl tento svátek posunut na den svatého Mikuláše a ještě později byla vymyšlena hra, ve které čeledín naděloval dětem dárky. Čeledín jménem Ruprecht měl děti odměňovat, ale i pokárat zároveň, a tak se k Mikulášovi postupně připojila postava anděla a čerta.

Za přípravu a průběh nadílky žákům 9.B děkujeme.

R. Heřmanská