07.06.2019Mgr. Zuzana Kovačičová Přečteno: 894x

Středověk, středověk, byl to velký krutověk...

Žáci 4.B si užili projektový den ve středověkých kostýmech.

Císař Karel IV. s dcerou a dvěma manželkami, dva Janové Lucemburkové, Anežka Česká, Jan Žižka, arcibiskup Arnošt z Pardubic, rytíři křižáci, šašek Paleček, mnich, prostí poddaní, lučištník a dokonce  i Johanka z Arku - ti všichni se sešli jednu středověkou středu, aby se utkali v plnění rytířských ctností...Pod pojmy rozvaha, statečnost, vytrvalost, zručnost a pozornost se skrývala četba středověkých textů, luštění římských číslic, vymýšlení veršů, skládání slov, kresba portrétů, střelba z praku, soutěže zručnosti i vědomostí, které si děti samy vymyslely, připravily i zorganizovaly. Arnošt z Pardubic všem rozdal perníčky a dokonce odsloužil i mši. Na závěr se všichni podepsali husím brkem na pergamen a tím stvrdili úspěšnost celého středověkého dne. Myslím, že se velmi vydařil, ale žít bychom tam nechtěli, protože:
Středověk, středověk,
byl to velký krutověk.
Práčata střílela z praků,
křižáci létali až do mraků.
Rádi stříleli i  z kuše,
křižáci opouštěli své duše.
Rytíři se bránili,
husité je však porazili.