19.05.2024Mgr. Horáková Iveta Přečteno: 170x

Ukliďme Česko 2024

Zapojení školy do dubnové akce Ukliďme Česko 2024.

Známá akce Ukliďme Česko 2024 byla v našem městě zajímavá hned ve dvou aspektech. Nejen, že tentokrát probíhala po celý měsíc duben, ale škola se stala jedním z hlavních partnerů akce. Žáci a učitelé přijali tento post velice zodpovědně. Zapojilo se 25 tříd včetně družiny, a to v doprovodu 22 učitelů a vychovatelů. Žáci vyčistili oblast náměstí a přilehlého okolí, Bažantnici včetně velmi znečištěných částí jako je krajnice silnice směrem na Klešice. Pokračovali parkem, nebáli se ani silně znečištěných zón v oblasti Ježkovka a ulice k Nákli. Dále uklidili sídliště v Lukách a další lokality. Akce v rámci školy probíhala komplexně. Paní Dominika připravila motivační prezentace, které ukazovaly, jaký má odpad dopad na naši Zemi a podpořily smysluplnost akce. Vyučující měli možnost odprezentovat materiál sami anebo si pozvat Dominiku do třídy. Poté děti vyrážely do terénu dle svých časových a dalších možností. Pro zpestření plnily bojovku, hledaly bonusové žetony a kreativním způsobem vytvářely fotografie a koláže. Akce byla spojena se soutěží a 10 tříd vyhrálo vstup do kina. Tímto děkujeme sponzorům a podporovatelům akce. Jmenovitě Dominice Gryczové, SPOKULu HM, p.o., technické skupině správy majetku MÚ Heřmanův Městec a skautskému středisku Leknín. Význam měla akce mimo jiné i pro děti samotné, jak plyne i ze zpětné vazby paní učitelky Pickové z 1. třídy, která sdělila: „Často slýcháme, že děti v dnešní době nemají o nic zájem, ale do této akce se pustily s neuvěřitelným nasazením. V přidělené lokalitě prozkoumaly každý kout a skulinu, aby objevily i ten poslední kousek plastu, papíru nebo jiného odpadu. A po návratu do třídy neustále sdílely své zážitky z úklidu.“  A obdobnou zkušenost mají i další paní učitelky a učitelé, a ne jeden se setkal s přáním dětí vyrazit brzy znovu klidně i mimo akci. A nám nezbývá nic jiného, než se těšit na příští rok.

Mgr. Horáková Iveta