Základní škola Heřmanův Městec

Čtvrťáci na výpravě po stopách Keltů

zakladni skola hermanuv mestec

Žáci čtvrtých tříd  jeli ve čtvrtek 11.června na školní výlet do Nasavrk, kde navštívili Keltské muzeum s expozicí "Po stopách Keltů".

Expozici  otevřelo místní občanské sdružení  Boii. V muzeu  jsme měli možnost seznámit se životem Keltů, způsobem bydlení, oblékání, úrovní zemědělství  a řemesel, způsoby pohřbívání a náboženstvím keltského lidu.  S pracovním sešitem "S Knírixem po stopách Keltů" jsme postupně plnili různé úkoly, procházeli jednotlivá místa expozice a s pomocí průvodkyně hledali odpovědi na různé  otázky týkající se života Keltů. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, např. že Keltové znali nůžky, kružítko, nosili kalhoty aj. Zajímavý byl i interaktivní model  oppida, keltského sídliště, na kterém jsme viděli, jak vypadalo oppidum v Hradišti v dobách  Keltů. Na závěr prohlídky jsme si prakticky zkusili, jak se například mlelo  a drtilo obilí, shlédli jsme film "Příběh kamene", o mlýnském kameni a kupecké stezce. 

Než  jsme odjížděli z Nasavrk, měli jsme odpočinkovou pauzu na svačinu a možnost se proběhnout po blízké stráni, v horkém slunečném dni se osvěžit sladkou zmrzlinou a poté hurá zpět do Heřmanova Městce.