Základní škola Heřmanův Městec

Středověký čtvrtek ve 4.A

zakladni skola hermanuv mestec

Vlastivědné učivo o pravěku bylo vystřídáno středověkem, proto jsme si opět v naší třídě uspořádali takový den v převleku - tentokrát ve středověkých kostýmech.

Sešli se samí rytíři, dvorní dámy, prosté venkovanky, nechyběl dokonce Jan Žižka a mnich. Pracovali jsme ve skupinách a vymýšleli jsme si svoje rodová jména -  Heřmani, Paní z Chlumu, Nohvostarci, Germánští bojovníci, Mořské panny a Obrněnci . Celkem bylo za úkol splnit 5 rytířských ctností - ve formě soutěží jsme řešili různé úkoly - pracovali s textem a odpovídali na otázky, vymýšleli verše na středověká slova, která jsme nejprve hádali, sestavovali letopočty z římských číslic, malovali svou iniciálu. Předváděly se středověké tance a souboje a zpívala se Rytířská píseň. Nejzábavnější byly soutěže zručnosti - hod na cíl a přenášení míčku na pingpongové pálce.
Překvapení si pro nás připravila Melinka Kocková, která přednesla referát o historii pečení perníku a přinesla ochutnat výborné perníčky, které pekla s maminkou. Tímto jí děkujeme za úžasný nápad.
Celý den se vydařil, a protože středověkem naše dějiny zdaleka nekončí, těšíme se na nějaké pokračování v páté třídě.